Jako zespół organizacyjny chcemy zapewnić, aby jak najwięcej osób mogło uzyskać dostęp do naszego wydarzenia i móc w nim uczestniczyć. W związku z tym wprowadziliśmy kilka środków, których podsumowanie odnajdziesz poniżej.
Korzystanie z wózka inwalidzkiego
Miejsce, w którym odbędzie się JES, jest przystosowane do potrzeb osób poruszających się na wózku. Wszystkie pokoje i sale są dostępne bez barier architektonicznych, a także istnieje parę pokojów uwzględniających w sposób szczególny potrzeby osób poruszających się na wózku. Jeżeli potrzebujesz mieszkać w takim pokoju, prosimy o zaznaczenie tego faktu w formularzu zapisowym.
Program dla tych, którzy uczestniczą pierwszy raz
Jeżeli nie masz doświadczenia z dużymi młodzieżowymi wydarzeniami esperanckimi, takimi jak JES, możesz uzyskać wsparcie od naszych „anĝeloj” (aniołów) – czyli doświadczonych uczestników, którzy wszystko wyjaśnią i pomogą w razie potrzeby.
Kursy językowe dla początkujących
Jeżeli wciąż nie mówisz zbyt płynnie po esperancku lub masz ochotę poprawić swój poziom językowy, na JES-ie odbędą się kursy językowe, aby Ci w tym pomóc.
Aŭskulta Servo (AS) – w razie potrzeby dyskretnej pomocy
Jeżeli w którymkolwiek momencie w trakcie wydarzenia poczujesz się źle lub natrafisz na konflikt, w związku z którym będziesz potrzebować zewnętrznej pomocy, możesz zwrócić się do Aŭskulta Servo (dosł. usługa słuchająca). Są to wolontariusze, którzy Cię wysłuchają, spróbują Ci pomóc zgodnie z Twoimi potrzebami, a także, naturalnie, uszanują Twoją prywatność. W ciągu dnia AS będzie dyżurować w konk
Miejsce dla kobiet, osób transpłciowych, interpłciowych i niebinarnych
Kobiety, osoby transpłciowe, interpłciowe i/lub niebinarne (esp. inoj, transgenruloj, interseksuloj kaj/aŭ neduumuloj – ITIN) niestety częściej niż cis mężczyźni doświadczają niekomfortowych sytuacji podczas dużych imprez młodzieżowych, również w stosunkowo tolerancyjnych społecznościach, jaką jest Esperancja. Aby ułatwić takim osobom uczestnictwo w JES-ie, jedna z sal programowych codziennie w godzinach 18:00–10:00 zamieni się w ITIN-ejo – czyli miejsce, w którym będą mogły przebywać jedynie kobiety, osoby transpłciowe, interpłciowe i/lub niebinarne. W sali będzie znajdować się lodówka, będzie można tam przynosić i spożywać napoje.
W podanych godzinach nie będą mogli w tym miejscu przebywać cis mężczyźni.